הרקולנה

הרקולנה Baile Herculane היא עיר רומנית, במחוז קאראס-סוורין , ושוכנת בעמק נהר סרנה בין הרי מהנדיטי ממזרח להרי סרנה במערב, בגובה 168 מטרים.

לספא של הרקולנה יש היסטוריה ארוכה של התיישבות. הממצאים הארכיאולוגיים רבים מראים כי האזור היה מיושב מאז התקופה הפליאוליתית. Hoţilor Peştera (מערת הגנבים), מכיל מספר שכבות, כולל כמה מן התקופות הניאוליתית המאוחרות.

בעידן המודרני, אנשים באו לעיירות ואתרי הספא בגלל המאפיינים הטבעיים של הריפוי: מעיינות חמים עם גופרית, כלור, נתרן, סידן, מגנזיום ומינרלים אחרים, כמו גם יונים שליליים. לפני מלחמת העולם השנייה, כאשר המלון המודרני הראשון נבנה, הרקולנה היתה יעד פופולרי למטיילים ממערב אירופה.
בתקופת השלטון הקומוניסטי,נבנו הרבה מתקני תיירות, בתי מלונות שנבנו בעזרת בטון לגבהים של 8-12 קומות. מלונות כגון: הרקולס, הרקולס B, אפרודיטה, מינרווה, דיאנה, UGSR, מלונות ששולטים על קו הרקיע של הרקולנה.
אתר הספא היה פתוח לכלל הציבור אולם נהנה מפופולריות במיוחד בקרב עובדים וגמלאים, קהל שקיבל שוברים והקצאות מהמדינה שלהם לחופשה שם, בתקווה לשפר את בריאותם.

גם היום, מגיעים לאתר הספא אותם פנסיונרים אלא שעכשיו הם חולקים את אתר וספא עם קהל צעיר, נמשך על ידי ההר היפה.

היום נבנו במקום מערך גדול ופרטי של פנסיונים ובתי מלון לאורך גדת הנהר. חלק מהמבנים הישנים - עוד מהתקופה האוסטרו הונגרית נטשים לעת עתה בשל בעיות בעלות וקניין